Dodano:
23-05-2019

8 maja w Galerii Sowa miałam okazję być na wieczorze ze sztuką p.t. Łagodność Kontekstu. Głównym celem spotkania było zaprezentowanie malarstwa i podsumowanie roku pracy organizatorki Agnieszki Kurlendy.


Powiedzieć, co się myśli, jest czasem największym szaleństwem, a czasem najwyższą sztuką.
Marie von Ebner-Eschenbach


Spotkanie miało wyjątkowy charakter, gdyż podczas jego trwania zaprezentowane zostały teksty literackie przyjaciół pomysłodawczyni m.in. Moni...

Autor: Aleksandra Zaborowska
Dodano:
20-05-2019

Wylądowałem zeszłej niedzieli w Olsztyńskim Teatrze Lalek na spektaklu dla dzieci o intrygującym tytule Fru Fru. Sam spektakl był nie mniej intrygujący i zabrał widza w trawę (gdzie dzieje się akcja), by pokazać, co tam w niej piszczy. Za adaptację tego picturebooka dla dzieci, jak i reżyserię odpowiedzialna jest Karolina Maciejaszek. Fru Fru to imię tytułowego bohatera – małego robaczka, który żywot swój rozpoczyna w kanapce wyrzuconej gdzieś w ogrodzie. Poznaje inne owady, uczy się mówić, uczy się marzyć.

Szczerze mówiąc, ...

Autor: Tomasz Celler
Dodano:
11-05-2019

8 maja odbyła się konferencja prasowa dotycząca premiery polskiej wersji spektaklu Fru-Fru na motywach picturebooka Metamorfoza Fru-Fru, którego oryginalnym twórcą jest Wietnamczyk Nguyen Tran Thien Loc. Co ciekawego zdradzili twórcy przed premierą?


Andrzej Bartnikowski (dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek):
– Bardzo urzekła mnie ta książka, a przede wszystkim potencjał w niej zawarty – zostawia ogromne pole do interpretacji, budowania historii na scenie. Myślę, że spektakl bardzo dużo dopowiada do tego, co jest w...

Autor: Kamila Helwak
Dodano:
06-05-2019

26 kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Mławie, która zorganizowała VIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny. Odbył się on w dniach 24-27 kwietnia.
Występ podzielony został na dwie części. W olsztyńskiej filharmonii wystąpiło dwunastu finalistów, którzy zaprezentowali wybrane utwory takich kompozytorów jak: Stanisław Moniuszko, Giuseppe Verdi, Piotr Czajkowski, czy Feliks Nowowiejski. Tego wieczoru koncertem dyrygował Jerzy Kosek, a wystę...

Autor: Kamila Helwak, Mateusz Mirczyński
Dodano:
27-03-2019

Impro w Olsztynie ma się nienajgorzej! Coraz więcej organizowanych jest występów, warsztatów i wspólnych gier improwizowanych, na które każdy może przyjść i popatrzeć, ale też wystąpić razem z organizatorami. Oto 5 złotych zasad, które pozwolą Ci wejść na scenę pewnie i zejść z niej godnie podczas otwartych gier improwizowanych – nawet jeżeli jesteś zupełnym nowicjuszem.

1. Nie planuj.
Istnieje duża pokusa, by przed wejściem na scenę wymyślić najlepszy żart albo mieć przygotowane piętnaśc...

Autor: Mateusz Mirczyński
Dodano:
24-03-2019

Reżyserka Honorata Mierzejewska-Mikosza podjęła się zadania zaczarowania publiczności inscenizacją książki dla dzieci pod tytułem „Mały żółty i mały niebieski” autorstwa Leo Lionniego. Premiera spektaklu dla najnajów – czyli najmłodszych odbiorców teatru, odbyła się 2 marca na scenie kameralnej Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Teatr najnajowy dopiero od kilku lat zaczyna podbijać sceny. Pokaz prasowy tylko podsycił moją ciekawość – zapowiedzi prezentowały sztukę sensua...

Autor: Krzysztof Bralski
Dodano:
14-03-2019

Wydaje mi się, że słowa Artura w stosunku do Ali były zbyt mocne. Ktoś tu przesadził. Nie przypominam sobie, aby w utworze Sławomira Mrożka padały słowa „ty kurwo”. Czy dzisiejsza interpretacja sztuki nie może się już obejść bez wulgaryzmów?

Wspomniane wulgaryzmy słyszane są prawie wszędzie. Ludzie wplatają je bezpodstawnie w zwykłe przekazy dnia codziennego. Tracą one już nawet pejoratywne zabarwienie, pompując ego osoby używającej tego typu słownictwa. Niegdyś był to język ulicy, który rozprzest...

Autor: Katarzyna Stepaniuk


KIM JESTEŚMY?


Teatr kloszART powstał we wrześniu 2006 roku w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Od października 2010 roku rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, stając się jedną z agend kulturalnych działających pod egidą Akademickiego Centrum Kultury w Olsztynie.

Copyright © 2018 Karolina Obrębska